VšĮ SISTEMINIŲ SPRENDIMŲ INSTITUTAS

  • Šeimos konsteliacijos
  • Psichologinis konsultavimas
  • Seminarai, paskaitos, mokymai

Kontaktai:
Tel.: +370 620 91691, +370 637 74700

el.p.: info@konsteliacijos.lt

 


lt ru
 
   
Kam reikalingas terapeutas/konsultantas, dirbant su MAK?
KAM REIKALINGAS TERAPEUTAS AR KONSULTANTAS,
DIRBANT SU METAFORINĖMIS KORTELĖMIS?
mak konsultavime.jpg


Kam reikalingas terapeutas ar konsultantas, dirbant su metaforinėmis kortelėmis? Juk aš ir pats galiu pasižiūrėti į paveiksliuką ir pasakyti sau, ką jame matau. Tam juk nereikia jokių didelių mokslų!

 

Panagrinėkime šią situaciją kiek išsamiau.

Terapeuto tikslas sesijos metu yra sukurti sąlygas atėjusiam žmogui jaustis empatiškai, laisvai, kad jis galėtų atsiverti. Jis atkreipia dėmesį į kliento temų šablonus, gestus, balso tono pokytį, frazavimą ir kitus pasikeitimus, tam tikrų temų ar klausimų vengimą. Labai svarbu unikalias kliento problemų raiškos priemones priimti, atpažinti ir vėliau panaudoti atsakui ir pagalbai tokia kalba, kokią naudoja pats klientas. Visa tai yra veiksminga priemonė, padedanti sukurti geresnį ryšį, daugiau atsiskleisti ir labiau pasinerti į kliento savęs pažinimo kelionę.

Ateinantys į terapiją žmonės tikisi išspręsti ir/ar atsiriboti nuo grėsmingų emocinių išgyvenimų, todėl su specialisto pagalba siekia geriau suvokti savo problemas. Netyčinėmis metaforomis, pateiktomis verbaliniu ir/ar nevarbaliniu būdu, dažnai net nesąmoningomis, klientas bando tai padaryti - tuomet į metaforas reikėtų atkreipti didžiausią dėmesį. Ar kada pagalvojote, jog „kaklo skausmas" gali būti metafora į įtemptus ir paaštrėjusius tarpasmeninius santykius?

Metaforas būtų galima apibūdinti kaip galingas informacijos pernešėjas, per kurias žmogus atskleidžia klausimus, baimes, viltis, kovas ir įveikos stilių, susijusius su jų gyvenimu, terapija ir terapeutu. Jos skirtos skatinti vidinį išgyvenimą, todėl dalinantis jomis galima pabrėžti svarbius elementus, naudojant subtilius balso tono, kūno kalbos, kvėpavimo ar žvilgsnio pokyčius. Norėdamas sukurti ar panaudoti terapinę metaforą savo klientams, terapeutas išklauso pacientų suteikiamą informaciją ir ja remiantis nustato tinkamiausią laiką metaforai ištransliuoti.

Yra trys pagrindinės strategijos, kurias pasitelkus metaforos naudojamos terapijoje:

- Aiškinimasis, kas yra numanoma.

Tai procesas, kuomet terapeutas nuodugniai sekęs ir išanalizavęs paciento verbalinę bei neverbalinę išraišką, pasirenka konkrečią jo išraiškos formą (tai gali būti gestas, frazė, vaizdinys ar kt.), pasiūlo klientui ją „prisijaukinti" ir tokiu būdu tai „išgyventi". Naudodamas šią strategiją paklausia žmogaus, ar jis nori aptarti, kokius jausmus sukėlė minėtas išraiškos formos eksperimentas. Toks požiūris įtraukia klientą į glaudesnį kontaktą su patirtimi, kuri iki šiol buvo išreikšta netiesiogine metaforine forma.

- Terapinis metaforos išplėtimas arba modifikavimas.

Šiuo atveju specialistas padeda žmogui tiesiogiai pakeisti problemos patirtį į tai, kaip ji pavaizduota metaforoje. Tai geriausiai pasiekiama naudojantis vadovaujamaisiais vaizdais (angl. guided imagery). Reprezentuodami savo patirtį ir išreikšdami problemas, žmonės teikia pirmenybę tam tikroms problemos vaizdavimo sistemoms. Tuomet labai svarbu, kad mūsų vadovaujami vaizdai būtų matomi, girdimi ar juntami kinestetiniškai, priklausomai nuo kiekvieno kliento unikalumo. Garsai ir jausmai taip pat gali būti nukreipti ir modifikuoti. Vizualiai galima pakeisti dalies ar visų probleminių elementų spalvas, dydį, fono nustatymą, vaizdinę seką, simbolių skaičių ar kt. Panašiu principu gali būti keičiama ir klausos patirtis - atsižvelgiant į garsumą, tempą ir dėmesį blaškančius garsus. Kinestetinių pokyčių modifikacija apima pojūčio intensyvumą, pojūčio trukmę, tekstūrą ir t.t.

- Terapinių metaforų kūrimas ir ištransliavimas.

Terapeutai nuolat dalinasi anekdotais ir juokeliais su savo klientais, ir daugelis iš jų sąmoningai ar nesąmoningai turi gydomąjį poveikį. Pats pagrindinis visų metaforų kūrimo principas - specialisto metafora neakivaizdžiu būdu yra izomorfinė kliento metaforai apie probleminę situaciją. Jis turi sukurti skirtingą problemos kontekstą, apibūdinti, išdėstyti (arba pateikti) ir ją izomorfiškai sekti, kartu su konkrečia arba kryptinga sprendimo strategija. Siūloma atidžiai klausytis, kaip pacientai „sukalibruoja" skirtingus savo problemų elementus - tai parodo patirties seką, tipą ir proporcijas, kurias atėję į terapiją žmonės suvokia kaip svarbiausius jų problemų elementus. Metafora, sukurta naudojant šią informaciją, gali pasiūlyti problemos „perkalibravimą", naujus problemos ir jos sprendimo supratimus.

Metaforos - sudėtingas vaizduotės kūrinys, kurio terapinis poveikis tiesiogiai priklauso nuo taikančiojo kvalifikacijos ir gebėjimų. Metaforines korteles tikrai galite pritaikyti sau ir išbandyti namuose. Tačiau pilnavertišką poveikį pajusite tik naudodami jas santykyje su patyrusiu terapeutu.

 

Straipsnio autorius: Andrius Simaitis
Vidinių transformacijų erdvė „Drugio sapnas”

.


 
Plačiau apie metaforines asociatyvines korteles skaitykite ČIA
.
Gyvai susipažinti su metaforinių asociatyvinių kortelių veikimu galite MAK tyrinėjimų erdvėje Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje... Skaityti plačiau